Arleta Bojke, która przez dwie dekady pracowała w Telewizji Polskiej, głównie zajmując się tematyką związaną z krajami byłego Związku Radzieckiego, postanowiła zakończyć swoją współpracę z TVP. W serwisie X Krzysztof Stanowski potwierdził, że Bojke dołączy do redakcji Kanału Zero.
Arleta Bojke — wiek i wykształcenie
Urodziła się w Elblągu. Ukończyła Szkołę Podstawową nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Darłowie oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Jest absolwentką Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie studiowała na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, specjalizując się w dziennikarstwie i stosunkach międzynarodowych. Studiowała również w Berlinie na Fachhochschule für Verwaltung und Rechtspflege w ramach programu Erasmus oraz na Uniwersytecie Warszawskim w ramach programu Most. Dodatkowo ukończyła prawo w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie
Arleta Bojke — początki kariery i doświadczenie międzynarodowe
Arleta Bojke rozpoczęła swoją karierę w TVP jako praktykantka w 2004 roku. Dwa lata później została zatrudniona na stałe, specjalizując się w tematyce międzynarodowej. W 2010 roku wyjechała do Moskwy, gdzie objęła stanowisko korespondentki TVP.
Po powrocie z Rosji w 2013 roku Bojke jako reporterka „Wiadomości” relacjonowała wydarzenia związane z Rewolucją Godności w Ukrainie, aneksją Krymu przez Rosję oraz wojną w Donbasie. W grudniu 2015 roku odeszła z „Wiadomości” i dołączyła do redakcji zagranicznej TVP Info. Ostatnio przygotowywała materiały do programu informacyjnego „19.30”.
Arleta Bojke — przejście do Kanału Zero
W lutym Arleta Bojke uruchomiła swój kanał na YouTube „Koniec świata”, który zyskał ponad 2 tysiące subskrybentów. W marcu Bojke zapowiedziała, że od kwietnia będzie pracowała w nowym miejscu, nie zdradzając jednak szczegółów. 26 marca 2024 roku Krzysztof Stanowski poinformował, że dziennikarka dołączy do redakcji Kanału Zero.
Od kwietnia dołączy do nas znakomita dziennikarka, Arleta Bojke. Bardzo cieszę się na myśl o tej współpracy – napisał Stanowski. – To nie koniec wzmocnień – dodał.
Arleta Bojke — nagrody i wyróżnienia
Arleta Bojke jest laureatką nagrody Wiktory 2014 w kategorii Dziennikarz Roku oraz MediaTorów 2014 w kategorii TORpeda. Była również nominowana do nagrody Grand Press 2015 w kategorii Reportaż za materiał z Ukrainy pt. „Byliśmy braćmi”. Bojke jest autorką książki „Władimir Putin. Wywiad, którego nie było”.
Arleta Bojke — książki
Jest autorka książki „Władimir Putin. Wywiad, którego nie było”, wydanej przez PWN. Współautorka książki „Wojna naszych czasów”, wydanej przez Fundację Oczami Nieba. Pomysłodawczyni i współautorka książki „Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki”, wydanej przez Wydawnictwo Adam Marszałek i Press Club Polska, która została również przetłumaczona na język angielski. Książka ta powstała charytatywnie, a cały dochód ze sprzedaży jest przekazywany na pomoc białoruskim dziennikarzom.