Anna Pawelec to była dziennikarka „Wiadomości”, która w kwietniu 2024 roku pożegnała się z Telewizją Polską, gdzie przygotowywała również materiały reporterskie do głównego wydania „Wiadomości”, skupiając się na tematach społecznych i kulturalnych. Widzowie mogą kojarzyć ją także z reportażu o stacji TVN. Obecnie Pawelec przeprowadza wywiady na youtube’owym PRZEkanale.
Anna Pawelec autorką kontrowersyjnego reportażu o TVN
W grudniu 2021 roku na antenie Telewizji Polskiej wyemitowano reportaż zatytułowany „»Holding«. Szokujące kulisy powstania TVN”, autorstwa Marcina Tulickiego, przy współpracy Anny Pawelec. Materiał miał na celu odsłonięcie „szokujących kulisów powstania stacji TVN”. W reportażu wypowiadali się m.in. Dorota Kania, Jacek Karnowski, Grzegorz Wolski i Witold Modzelewski. Rozmówcy poruszali kwestie wątpliwości wokół pierwszej koncesji dla TVN, związków z rajami podatkowymi oraz powiązań z aferą FOZZ.
Podczas emisji materiału, który był pokazywany jednocześnie w TVP1 i TVP Info, w całej Polsce trwały wielotysięczne protesty przeciwko „Lex TVN”. Reportaż „Holding” oglądało średnio 2,1 mln widzów. W odpowiedzi na emisję, do KRRiT wpłynęły skargi.
Zarzuty skarżących: szkalujący i prześmiewczy materiał o stacji telewizyjnej TVN – przekazała Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT.
Pawelec jest też współautorką filmu dokumentalnego „Na sprzedaż” o trudnych losach życiowych osób zwolnionych z firm, które sprywatyzowano po 1989 roku.
Po zmianach w TVP, które rozpoczęły się wraz z powołaniem nowych władz w grudniu 2023 roku, pracę w telewizji straciło wielu dziennikarzy, w tym wszyscy byli gospodarze programu „Pytanie na Śniadanie”. Ze stacją pożegnali się m.in. Katarzyna Cichopek, Maciej Kurzajewski, Ida Nowakowska, Robert Koszucki, Małgorzata Opczowska, Tomasz Kammel, Tomasz Wolny, Robert Rozmus i Anna Popek. Z Telewizji Polskiej zwolniony został również Aleksander Sikora. Wcześniej ze stacją pożegnał się także Jakub Korab.
Anna Pawelec na YouTubie
Anna Pawelec na PRZEkanale będzie prowadziła rozmowy o wartości i sprawach ponadczasowych, m.in. o wierze, duchowości oraz przemianach, jakie zaszły w życiu jej gości.
Do tego rodzaju rozmów będę zapraszać zwykłych ludzi, ale także celebrytów czy duchownych. Nie zabraknie tematyki społecznej oraz życiowych drogowskazów. Obiecuję, że będę pytać o to, o co każdy z widzów chciałby zapytać moich gości – zapowiada dziennikarka. – Rośniemy, rozwijamy się, dlatego kolejnym krokiem jest poszerzenie tematyki poza zakres społeczno-polityczny. Dlatego wprowadzamy nowy format rozmów z gośćmi, którzy porozmawiają z nami na nieco głębsze i bardziej wymagające tematy – wyjaśnia Bartłomiej Graczak, twórca PRZEkanału.a
PRZEkanał, tworzony przez Bartłomieja Graczaka, byłego dziennikarza Telewizji Polskiej i TV Republika, działa od początku marca bieżącego roku.Obecnie kanał ma 39 tys. subskrybentów, a zamieszczone na nim ponad 150 materiałów zanotowało łącznie 3,2 mln odtworzeń.Na platformie Patronite kanał wspiera 22 patronów, którzy dotychczas przekazali łącznie 2,5 tys. zł, a suma comiesięcznych wpłat wynosi 670 zł.